Regulamin Pracy

R E G U L A M I N    P R A C Y
WOJEWÓDZKIEGO  OŚRODKA RUCHU  DROGOWEGO W BIAŁYMSTOKU

I. Przepisy wstępne

§ 1

Regulamin Pracy Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Białymstoku, zwany dalej „Regulaminem” ustala organizację i porządek w procesie pracy oraz związane z tym prawa i obowiązki pracodawcy i pracowników.

§ 2

Postanowienia Regulaminu dotyczą wszystkich pracowników bez względu na rodzaj wykonywanej pracy, zajmowane stanowisko i podstawę nawiązania stosunku pracy.

§ 3

Pracodawca zapoznaje z treścią Regulaminu każdego przyjmowanego do pracy pracownika przed rozpoczęciem przez niego pracy, a pracownik potwierdza znajomość Regulaminu poprzez złożenie pisemnego oświadczenia, które dołącza się do akt osobowych.

§ 4

Ilekroć w Regulaminie jest mowa o:

  1. przepisach prawa pracy – oznacza to ustawę Kodeks Pracy oraz przepisy wydane na jej podstawie,
  2. pracodawcy – oznacza  to Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Białymstoku, reprezentowany przez Dyrektora,
  3. pracowniku -  oznacza każdą osobę świadczącą pracę na rzecz pracodawcy na podstawie stosunku pracy.

 

II. Obowiązki pracowników

§ 5

Podstawowym obowiązkiem pracownika jest:

  1. rzetelnie i efektywnie wykonywać pracę,
  2. stosować się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są one sprzeczne
    z przepisami prawa lub umową o pracę,
  3. przestrzegać ustalonego czasu pracy,
  4. przestrzegać Regulaminu pracy i ustalonego w zakładzie porządku,
  5. przestrzegać przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przepisów przeciwpożarowych,
  6. podnosić kwalifikacje zawodowe oraz doskonalić umiejętności pracy,
  7. dbać o dobro zakładu pracy i jego mienie,
  8. zachowywać uprzejmość i życzliwość w kontaktach ze zwierzchnikami, podwładnymi, współpracownikami oraz w kontaktach z klientami,
  9. zachować w tajemnicy informacje, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę,
  10. przestrzegać tajemnicy określonej w odrębnych przepisach,
  11. przestrzegać w zakładzie pracy zasad współżycia społecznego,
  12. dbać o czystość i porządek na stanowisku pracy,
  13. należycie zabezpieczyć, po zakończeniu pracy, narzędzia, urządzenia i pomieszczenia pracy.

§ 6 

Spożywanie alkoholu, środków odurzających lub innych środków o podobnym działaniu na terenie zakładu pracy, wstęp i przebywanie pracownika w czasie pracy i po jej zakończeniu na terenie zakładu pracy w stanie po użyciu alkoholu, środków odurzających lub innych środków o podobnym działaniu jest zabronione. Zakaz powyższy obejmuje zarówno pracowników świadczących pracę, jak też tych, którzy pracy nie świadczą korzystając z usprawiedliwionej nieobecności w pracy, urlopu, zwolnienia lekarskiego.

§ 7

Zabrania się pracownikom:

  1. opuszczania stanowiska pracy w czasie pracy, bez zgody przełożonego,
  2. operowania maszynami i urządzeniami nie związanymi bezpośrednio z wykonywaniem zleconych obowiązków i czynności,
  3. samowolnego demontowania części urządzeń techniki biurowej oraz ich naprawy bez specjalnego upoważnienia,
  4. użytkowania komputerów do celów prywatnych bez uzyskania zgody Dyrektora.

§ 8

W przypadku rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy, pracownik jest zobowiązany do rozliczenia się z zakładem pracy.

§ 9

  1. Wprowadza się zakaz palenia tytoniu na terenie zakładu pracy, z wyłączeniem miejsc specjalnie wyznaczonych w tym celu.
  2. Wszyscy pracownicy zatrudnieni w WORD w Białymstoku, w celu zapewnienia bezpieczeństwa oraz sprawnego działania zakładu pracy, zobowiązani są do noszenia identyfikatorów zawierających imię i nazwisko oraz stanowisko służbowe pracownika.

III. Czas  pracy

§ 10

Czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. Czas pracy powinien być w pełni wykorzystany przez każdego pracownika na wykonywanie obowiązków służbowych.

§ 11

  1. W WORD w Białymstoku pracownicy mogą być zatrudniani w następujących systemach czasu pracy:
    1. podstawowym,
    2. równoważnym,
    3. zadaniowym.
  2. W podstawowym systemie czasu pracy – czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w trzymiesięcznym okresie rozliczeniowym.
  3. W systemie równoważnego czasu pracy:
    1. dopuszczalne jest przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy do 10 godzin Przedłużony wymiar czasu pracy jest równoważony krótszym dobowym wymiarem czasu pracy w niektórych dniach lub dniami wolnymi od pracy, przeciętnie 40 godzin na tydzień w trzymiesięcznym okresie rozliczeniowym;
    2. Pracownicy wykonujący pracę w równoważnym systemie czasu pracy pracują na podstawie harmonogramów czasu pracy, przygotowywanych przez bezpośredniego przełożonego na okres miesiąca kalendarzowego;
    3. Szczegółowy harmonogram czasu pracy określający dni i godziny pracy oraz dni wolne wynikające z przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy opracowuje bezpośredni przełożony i podaje do wiadomości pracownikom w sposób przyjęty w jednostce organizacyjnej nie później niż na 1 tydzień przed rozpoczęciem danego miesiąca pracy. Fakt zapoznania się z harmonogramem, pracownik potwierdza własnoręcznym podpisem u kierownika działu;
  4. W systemie zadaniowego czasu pracy – czas pracy jest określany wymiarem powierzonych pracownikowi zadań możliwych do zrealizowania w ramach norm czasu pracy, o których mowa w ust. 2. Zadaniowy czas pracy może być stosowany, jeżeli uzasadnione jest to rodzajem pracy, jej organizacją lub miejscem wykonywania pracy i może być realizowany poza terenem zakładu pracy na podstawie polecenia lub upoważnienia przełożonego.
  5. Egzaminatorzy pracują w systemie równoważnego czasu pracy.
  6. Pozostali pracownicy WORD w Białymstoku pracują w podstawowym, równoważnym lub zadaniowym systemie czasu pracy.
  7. Czas pracy pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy ustalają indywidualne umowy o pracę oraz grafiki określające dni pracy i dzienny wymiar godzinowy zgodny z określonym w umowie wymiarem zatrudnienia.
  8. Praca w godzinach nadliczbowych jest dopuszczalna tylko w przypadku:
    1. konieczności prowadzenia akcji ratunkowej dla ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub usunięcia awarii,
    2. szczególnych potrzeb pracodawcy.
  9. Godziny nadliczbowe  nie mogą przekraczać:
    1. w podstawowym systemie czasu pracy - 4 godzin na dobę i 150 godzin w roku kalendarzowym,
    2. w równoważnym systemie czasu pracy – 2 godzin na dobę i 150 godzin w roku kalendarzowym.
  10. Pora nocna obejmuje 8 godzin pomiędzy godziną 2200 a 600. Za każdą godzinę przepracowaną w porze nocnej przysługuje dodatkowe wynagrodzenie w wysokości określonej przepisami dotyczącymi wynagrodzeń.

§ 12

  1. Rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy.
  2. Ustala się następujące godziny rozpoczynania i kończenia pracy:
    1. pracownicy administracji, pracują od 730 do 1530, z zastrzeżeniem pkt 4 i 2
    2. pracownicy działu  egzaminowania - inni niż egzaminatorzy pracujący w systemie równoważnego czasu pracy - pracują osiem godzin między  700 a 2100  według
      indywidualnych grafików  pracy zatwierdzonych przez Dyrektora,
    3. pracownicy działu szkoleń pracują osiem godzin między 730 a 2100 według indywidualnych grafików  pracy zatwierdzonych przez Dyrektora,
    4. wyznaczeni przez Dyrektora WORD pracownicy Działu Organizacyjno-Gospodarczego (pracownicy techniczni, sprzątaczka) pracują osiem godzin między  600 a 2130 według indywidualnych grafików  pracy zatwierdzonych przez Dyrektora.
    5. wyznaczeni przez Dyrektora WORD pracownicy Działu Promocji i BRD, Działu Inwestycji i Rozwoju, Dział Organizacyjno-Gospodarczego oraz Działu Szkoleń mogą pracować w innych godzinach niż czas pracy WORD w Białymstoku w związku z realizacją wyznaczonych zadań.
  3. Godziny rozpoczynania i kończenia pracy przez pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się indywidualnie, zgodnie z § 11 ust. 6 Regulaminu.

§ 13

  1. Harmonogram ustala się z uwzględnieniem dni wolnych od pracy, wynikających z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, okresów odpoczynku dobowego i tygodniowego, dni ustawowo wolnych od pracy, jak również dni wolnych kompensujących przedłużony czas pracy oraz dni wolnych za pracę w niedziele i święta w przyjętym okresie rozliczeniowym.
  2. Harmonogram pracy sporządza się na okres każdego miesiąca z trzymiesięcznego okresu rozliczeniowego i podaje do wiadomości pracowników na co najmniej 1 tydzień  przed rozpoczęciem danego miesiąca pracy.
  3. Zmiana harmonogramu dokonywana jest, w przypadku określonym w art. 1512,1513 , 15111 § 1 i 2 Kodeksu Pracy, a także na skutek zaistnienia przyczyn obiektywnie uzasadnionych tj. choroba pracownika, urlop na żądanie, opieka nad dzieckiem, zwolnienia okolicznościowe, nieobecność nieusprawiedliwiona, zdarzenia nieprzewidzianie (wypadek przy pracy, śmierć pracownika, awaria), przez osobę przygotowującą harmonogram, która zobowiązana jest informację o zmianie harmonogramu czasu pracy przekazać niezwłocznie pracownikom, których zmiana dotyczy.
  4. W przypadku wprowadzenia zmian, w przyjętym harmonogramie czasu pracy, wprowadza się ostateczny termin poinformowania pracownika z końcem dnia roboczego, poprzedzającego dzień, w którym ma on wykonywać pracę zgodnie ze zmienionym harmonogramem. 

§ 14

  1. Na pisemny wniosek pracownika pracodawca może:
    1. dokonać niezbędnych odstępstw od obowiązującego pracownika rozkładu czasu pracy,
    2. ustalić indywidualny rozkład jego czasu pracy, w ramach systemu czasu pracy, którym pracownik jest objęty.

§ 15

Pracownicy, których dobowy wymiar czasu pracy wynosi co najmniej 6 godzin, mogą korzystać z 15 minutowej przerwy wliczanej do czasu pracy. Czas rozpoczynania i kończenia przerwy ustalają kierownicy komórek organizacyjnych w porozumieniu z pracownikami.

§ 16

Soboty, niedziele oraz święta określone odrębnymi przepisami są dniami wolnymi od pracy. Za pracę w niedzielę lub święto uważa się pracę wykonywaną pomiędzy godziną 6 w tym dniu, a godziną 6 dnia następnego.

§ 17

  1. Pracownikowi wykonującemu pracę w niedzielę i święta pracodawca jest obowiązany zapewnić inny dzień wolny od pracy:
    1. w zamian za pracę w niedzielę – w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli, a jeżeli jest to niemożliwe - do końca okresu rozliczeniowego, a w razie braku możliwości udzielenia dnia wolnego od pracy w tym terminie - dodatek do wynagrodzenia w wysokości określonej w art. 1511 1 pkt 1 k.p. za każdą godzinę pracy w niedzielę.
    2. w zamian za pracę w święto – w ciągu okresu rozliczeniowego, a w razie braku możliwości udzielenia dnia wolnego od pracy w tym terminie - dodatek do wynagrodzenia w wysokości określonej w art. 1511 1 pkt 1 k.p. za każdą godzinę pracy w święto.
  2. Do pracy w święto przypadające w niedzielę stosuje się przepisy dotyczące pracy w niedzielę.
  3. Pracownik pracujący w niedziele powinien korzystać co najmniej raz na 4 tygodnie z niedzieli wolnej od pracy.
  4. Pracownikowi wykonującemu pracę w dniu wolnym od pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, przysługuje w zamian inny dzień wolny od pracy udzielony pracownikowi do końca okresu rozliczeniowego.

§ 18

Zastępcze kompensowanie pracy w niedzielę oraz w dniu wolnym od pracy, wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, dodatkiem do wynagrodzenia, dopuszczalne jest tylko wyjątkowo, w razie niemożności udzielenia pracownikowi dnia wolnego w zamian.

§ 19

  1. Pracownikowi przysługuje w każdej dobie prawo do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku.
  2. Pracownikowi przysługuje w każdym tygodniu prawo do co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku, obejmującego co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego.
  3. Odpoczynek, o którym mowa w ust. 2 powinien przypadać w niedzielę. Niedziela obejmuje 24 kolejne godziny, poczynając od 6.00 rano w tym dniu.
  4. W przypadkach dozwolonej pracy w niedzielę, odpoczynek, o którym mowa w ust. 2 może przypadać w innym dniu niż niedziela.

§ 20

  1. Każdy pracownik powinien stawić się do pracy w takim czasie, by w godzinach rozpoczęcia pracy znajdował się na stanowisku pracy.
  2. Pracownicy potwierdzają przybycie do zakładu na listach obecności, znajdujących się w sekretariacie - dla pracowników administracji i pokoju egzaminatorów - dla egzaminatorów.
  3. Przebywanie pracowników na terenie zakładu pracy poza godzinami pracy może mieć miejsce tylko w uzasadnionych przypadkach po uzyskaniu zgody Dyrektora lub bezpośredniego przełożonego.

§ 21

Nieobecność pracownika w pracy powinna być odnotowana z zaznaczeniem czy jest ona usprawiedliwiona. W czasie nieobecności pracownika, bezpośredni przełożony decyduje komu ma być zastępczo przydzielona praca.

§ 22

  1. Pracownik powinien uprzedzić pracodawcę o przyczynie i przewidywanym okresie nieobecności w pracy, jeżeli przyczyna tej nieobecności jest z góry wiadoma lub możliwa do przewidzenia przekazując tą informację swojemu bezpośredniemu przełożonemu, asystentce dyrektora lub osobie z Działu Finansowo-Administracyjnego.
  2. W razie zaistnienia przyczyn uniemożliwiających stawienie się do pracy, pracownik jest obowiązany niezwłocznie zawiadomić telefonicznie, listownie lub przez osobę trzecią, bezpośredniego przełożonego bądź osobę prowadząca sprawy osobowe o przyczynie swojej nieobecności i przewidywanym okresie jej trwania, nie później jednak niż w drugim dniu nieobecności w pracy.

§ 23

Uznanie nieobecności w pracy lub spóźnienie się do pracy za usprawiedliwione należy do kompetencji dyrektora  zakładu pracy i następuje po zapoznaniu się z opinią bezpośredniego przełożonego.

§ 24

  1. Czas pracy pracownika wykonującego czynności służbowe w innej miejscowości niż określona w umowie o pracę, rozliczany jest na podstawie polecenia wyjazdu służbowego.
  2. Pracownikowi delegowanemu do innej miejscowości wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych przysługuje, gdy otrzymał on polecenie wykonania pracy w godzinach nadliczbowych i czas pracy był kontrolowany.

IV. Obowiązki pracodawcy

§ 25

  1. Pracodawca zobowiązany jest do:
    1. zapewnienia pracownikowi przydziału pracy zgodnie z zawartą umową o pracę,
    2. zaznajomienia pracownika podejmującego pracę z zakresem jego obowiązków, sposobem wykonywania pracy na wyznaczonym stanowisku oraz z jego uprawnieniami,
    3. organizowania pracy w sposób zapewniający pełne wykorzystanie czasu pracy, jak również osiąganie przez pracowników wysokiej wydajności i należytej jakości pracy,
    4. zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy oraz prowadzenie systematycznego szkolenia pracowników w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy,
    5. terminowego i prawidłowego wypłacania wynagrodzenia,
    6. prowadzenia dokumentacji pracowniczej i akt osobowych pracowników i jej przechowywanie w warunkach niezagrażających jej uszkodzeniem lub zniszczeniem,
    7. zaspakajania w miarę posiadanych środków, bytowych, socjalnych i kulturalnych potrzeb pracowników,
    8. informowania o ryzyku zawodowym występującym w miejscu pracy,
    9. ułatwiania pracownikom podnoszenie kwalifikacji zawodowych,
    10. wpływania na kształtowanie zasad współżycia społecznego.
  2. Pracownicy mają prawo uczestniczenia w szkoleniach organizowanych przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Białymstoku za opłatą wynoszącą 30% ceny obowiązującej pozostałych uczestników.

§ 26

  1. Pracodawca ma obowiązek przeciwdziałać dyskryminacji w zatrudnieniu, w szczególności ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, a także zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony albo w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy.
  2. Pracodawca ma obowiązek udostępnienia tekstu przepisów dotyczących równego traktowania w zatrudnieniu w formie pisemnej poprzez wywieszenie na tablicy ogłoszeń.
  3. Pracodawca ma obowiązek przeciwdziałania mobbingowi.

V. Urlopy i zwolnienia od pracy

§ 27

  1. Terminy urlopów ustala pracodawca biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy.
  2. Pracownik może rozpocząć urlop wyłącznie po uzyskaniu zgody pracodawcy.
  3. Część urlopu niewykorzystaną z powodu:
    1. czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby,
    2. odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,
    3. odbywania ćwiczeń wojskowych lub przeszkolenia wojskowego albo pełnienia terytorialnej służby wojskowej rotacyjnie, przez czas do 3 miesięcy,
    4. urlopu macierzyńskiego,
      pracodawca zobowiązany jest udzielić w terminie późniejszym.
  4. Pracownik może wykorzystać w ciągu roku kalendarzowego 4 dni urlopu "na żądanie". Urlop należy zgłosić najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu.
  5. Niewykorzystanego urlopu za dany rok należy pracownikowi udzielić najpóźniej do 30 września następnego roku kalendarzowego; nie dotyczy to części urlopu udzielanego zgodnie z art. 1672 Kodeksu pracy.
  6. Za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował.

§ 28

  1. Pracownikowi na jego wniosek może być udzielony urlop bezpłatny.
  2. Okresu urlopu bezpłatnego nie wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

§ 29

W trybie i na zasadach określonych stosownymi przepisami pracodawca jest obowiązany zwolnić pracownika od pracy w celu:

  1. wykonywania czynności biegłego w postępowaniu administracyjnym, karnym przygotowawczym, sądowym lub przed kolegium do spraw wykroczeń (łączny wymiar zwolnień z tego tytułu nie może przekraczać 6 dni w ciągu roku kalendarzowego),
  2. stawienia się na wezwanie do osobistego stawiennictwa przed organem właściwym w zakresie powszechnego obowiązku obrony,
  3. stawienia się na wezwanie organu administracji rządowej lub samorządu terytorialnego, sądu, prokuratury, policji albo organu prowadzącego postępowanie w sprawach o wykroczenia,
  4. wzięcia udziału w posiedzeniu komisji pojednawczej w charakterze członka tej komisji (dotyczy to także pracownika będącego stroną lub świadkiem w postępowaniu pojednawczym),
  5. przeprowadzenia obowiązkowych badań lekarskich i szczepień ochronnych,
  6. oddania krwi,
  7. uczestniczenia w akcji ratowniczej,
  8. przeprowadzenia zajęć dydaktycznych w szkole zawodowej, w szkole wyższej, w placówce naukowej albo w jednostce badawczo-rozwojowej (łączny wymiar zwolnień nie może przekraczać 6 godzin w tygodniu lub 24 godzin w miesiącu),
  9. w każdym innym przypadku, jeżeli obowiązek zwolnienia pracownika od pracy wynika z Kodeksu pracy, z przepisów wykonawczych do Kodeksu pracy albo z innych przepisów prawa.

§ 30

  1. Pracownik może być zwolniony od pracy na czas niezbędny dla załatwienia ważnych spraw osobistych lub rodzinnych, które wymagają załatwienia w godzinach pracy. Zwolnienia udziela pracodawca, gdy zachodzi nieunikniona potrzeba takiego zwolnienia.
  2. Za czas zwolnienia od pracy, o którym mowa w ust. l pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jeżeli odpracował czas zwolnienia. Czas odpracowania nie jest pracą w godzinach nadliczbowych.     

§ 31

Pracodawca jest zobowiązany zwolnić pracownika od pracy na czas obejmujący:

  1. 2 dni - w razie ślubu pracownika lub urodzenia się jego dziecka albo zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy,
  2. 1 dzień - w razie ślubu dziecka pracownika albo zgonu  i  pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a  także innej osoby  pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednia opieką.

§ 32

  1. Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do lat 14 przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo dwóch dni z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
  2. O sposobie wykorzystania w danym roku kalendarzowym zwolnienia, o którym mowa w ust. 1, decyduje pracownik w pierwszym wniosku o udzielenie takiego zwolnienia złożonym w danym roku kalendarzowym.
  3. Zwolnienie od pracy, o którym mowa w ust. 1, udzielane w wymiarze godzinowym, dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika. Niepełną godzinę zwolnienia od pracy zaokrągla się w górę do pełnej godziny.

 

VI. Bezpieczeństwo i higiena pracy oraz ochrona przeciw pożarowa

§ 33

Pracodawca i pracownicy zobowiązani są do ścisłego przestrzegania przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pacy.

§ 34

Pracodawca zobowiązany jest do:

  1. zapoznania pracowników z przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz z przepisami o ochronie przeciwpożarowej,
  2. prowadzenia systematycznego szkolenia pracowników  w  zakresie bezpieczeństwa  i  higieny pracy,
  3. organizowania pracy w sposób zapewniający bezpieczne i higieniczne warunki pracy,
  4. kierowania  pracowników na  profilaktyczne  badania  lekarskie, przeprowadzane na koszt pracodawcy,
  5. wskazania pracownikowi miejsca do przechowywania odzieży i obuwia.
  6. zapewnienia przestrzegania w zakładzie pracy przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, wydawania poleceń usunięcia uchybień w tym zakresie oraz kontrolowania wykonania tych poleceń;
  7. reagowania na potrzeby w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy oraz dostosowywania środków podejmowanych w celu doskonalenia istniejącego poziomu ochrony zdrowia i życia pracowników, biorąc pod uwagę zmieniające się warunki wykonywania pracy;
  8. zapewnienia rozwoju spójnej polityki zapobiegającej wypadkom przy pracy i chorobom zawodowym uwzględniającej zagadnienia techniczne, organizację pracy, warunki pracy, stosunki społeczne oraz wpływ czynników środowiska pracy;
  9. uwzględniania ochrony zdrowia młodocianych, pracownic w ciąży lub karmiących dziecko piersią oraz pracowników niepełnosprawnych w ramach podejmowanych działań profilaktycznych;
  10. zapewniania wykonania nakazów, wystąpień, decyzji i zarządzeń wydawanych przez organy nadzoru nad warunkami pracy;
  11. zapewniania wykonania zaleceń społecznego inspektora pracy.

§ 35

 Wszyscy pracownicy przed dopuszczeniem do pracy podlegają wstępnemu szkoleniu w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej.

§ 36

Pracodawca informuje pracowników o ryzyku zawodowym:

  1. ustnie podczas szkolenia wstępnego i ustnie każdorazowo po zaistnieniu nowych zagrożeń  związanych z pracą wykonywaną na określonym stanowisku,
  2. podczas wewnętrznych szkoleń egzaminatorów organizowanych przez pracodawcę,
  3. poprzez umieszczenie w widocznych miejscach instrukcji dotyczących zasad postępowania i obsługi określonych urządzeń.

§ 37

Pracodawca ponosi odpowiedzialność za bezpieczeństwo pożarowe oraz zapewnia realizowanie zadań z tym związanych poprzez:

  1. umieszczanie w widocznych miejscach instrukcji p.poż., sprzętu pożarniczego oraz telefonów alarmowych,
  2. oznakowanie zgodnie z PN dróg, wyjść, kierunków ewakuacji,
  3. szkolenie pracowników.

§ 38

  1. Pracownikowi przydzielane są nieodpłatnie: odzież i obuwie robocze oraz środki czystości na zasadach określonych w załączniku nr 1 do Regulaminu.
  2. W przypadku dopuszczenia do używania własnej odzieży i obuwia roboczego pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny w wysokości określonej przez pracodawcę.
  3. Pracownikom użytkującym w czasie pracy monitor ekranowy przez co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu  pracy zapewnia się pokrycie kosztów sporządzenia okularów , na podstawie zaleceń lekarza okulisty medycyny pracy, okularów korygujących do wysokości 300 zł. Procedury przyznawania dofinansowania ustalone zostaną na podstawie odrębnego zarządzenia.

§ 39

W WORD w Białymstoku kobietom w ciąży zabroniona jest praca:

  1. na stanowiskach z monitorami ekranowymi - w łącznym czasie przekraczającym 8 godzin na dobę, przy czym czas spędzony przy obsłudze monitora ekranowego nie może jednorazowo przekraczać 50 minut, po którym to czasie powinna nastąpić co najmniej 10-minutowa przerwa, wliczana do czasu pracy,
  2. praca w pozycji wymuszonej,
  3. przy ręcznym podnoszeniu i przenoszeniu przedmiotów o masie przekraczającej 3 kg.

§ 40

  1. Pracodawca ma obowiązek przenieść pracownicę w ciąży lub karmiącą dziecko piersią do innej pracy, a jeżeli jest to niemożliwe, zwolnić ją na czas niezbędny z obowiązku świadczenia pracy jeżeli:
    1. jest zatrudniona przy pracy wymienionej w przepisach wydanych na podstawie art. 176 § 2 k.p., wzbronionej kobietom w ciąży lub karmiącym dziecko piersią, bez względu na stopień narażenia na czynniki szkodliwe dla zdrowia lub niebezpieczne,
    2. jest zatrudniona przy pozostałych pracach wymienionych w przepisach wydanych na podstawie art. 176 § 2 k.p., a dostosowanie warunków pracy do wymagań określonych w odpowiednich przepisach lub ograniczenie czasu pracy tak, aby wyeliminować zagrożenia dla zdrowia lub bezpieczeństwa pracownicy jest niemożliwe lub niecelowe,
    3. przedłoży orzeczenie lekarskie, że ze względu na ciążę nie powinna wykonywać dotychczasowej pracy.
  2. Jeżeli przeniesienie do innej pracy pociąga za sobą obniżenie wynagrodzenia, pracownicy wypłaca się dodatek wyrównawczy.

§ 41

  1. Pracownica, która karmi dziecko piersią ma prawo do dwóch półgodzinnych przerw w pracy, wliczanych do czasu pracy. Pracownica, która karmi więcej niż jedno dziecko ma prawo do dwóch przerw po 45 min  każda.
  2. Przerwa na karmienie nie przysługuje pracownicy,  która  jest  zatrudniona na czas krótszy niż 4 godz. dziennie. Jeżeli czas pracy pracownicy nie przekracza 6 godz. dziennie, przysługuje jej  jedna przerwa na karmienie.     

 § 41a

Monitoring

  1. Monitoring wizyjny został zainstalowany i wykorzystywany jest w:
    1. budynku i na terenie WORD w Białymstoku wyłącznie do poprawy bezpieczeństwa mienia i informacji oraz zapewnienia bezpieczeństwa osób tam przebywających.
    2. pojazdach egzaminacyjnych, w których zainstalowane są urządzenia techniczne służące do zapisu obrazu i dźwięku podczas praktycznej części egzaminu państwowego w zakresie kategorii B prawa jazdy w związku z realizacją postanowień art. 54 ustawy z dnia 5 stycznia 2011r. o kierujących pojazdami (Dz. U. z 2019, poz. 341 z późn. zm.).
  2. Administratorem systemu Monitoringu Wizyjnego jest Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Białymstoku.
  3. Monitoringiem objęte będą następujące pomieszczenia i teren:
    1. bramy wjazdowe,
    2. parking dla pracowników,
    3. plac manewrowy,
    4. wejście główne i pracownicze do budynku,
    5. ciąg komunikacyjny,
    6. hol,
    7. sala szkoleniowa nr 2,
    8. Biuro Obsługi Klienta – Rejestracja,
    9. sala egzaminacyjna – egzamin teoretyczny.
  4. Miejsca objęte monitoringiem wizyjnym powinny być oznakowane stosownymi tabliczkami informacyjnym z wielkością dostosowaną do miejsca lokalizacji. Tabliczka winna być widoczna i czytelna.
  5. System stanowiący ochronę ogólną budynku składa się z 18 kamer przemysłowych, z czego 11 zewnętrznych i 7 wewnętrznych oraz dwóch rejestratorów wraz z zasilaniem awaryjnym UPS.
  6. System monitoringu wizyjnego w pojazdach egzaminacyjnych stanowią urządzenia techniczne służące do zapisu obrazu i dźwięku podczas praktycznej części egzaminu państwowego w zakresie kategorii B prawa jazdy, zainstalowane we wszystkich pojazdach egzaminacyjnych WORD w Białymstoku służących do przeprowadzania praktycznej części egzaminu państwowego w zakresie kategorii B prawa jazdy. Każdy z pojazdów wyposażony jest w urządzenie rejestrujące oraz w jedną kamerę skierowaną na przód pojazdu.
  7. Monitoringiem nie będą objęte pomieszczenia sanitarne, szatnie, oraz pomieszczenia udostępnione zakładowej organizacji związkowej.
  8. Nagrania z monitoringu będą przetwarzane przez pracodawcę wyłącznie dla celów, o których mowa w ust. 1 niniejszego paragrafu.
  9. Nagrania z monitoringu przechowywane będą przez pracodawcę przez okres nie dłuższy niż 40 dni w przypadku nagrań z budynku oraz nie dłuższym niż 30 dni w przypadku nagrań z pojazdów egzaminacyjnych, w których zainstalowane są urządzenia techniczne służące do zapisu obrazu i dźwięku podczas praktycznej części egzaminu państwowego w zakresie kategorii B prawa jazdy, z zastrzeżeniem ustępu poniżej.
  10. W przypadku, gdy nagrania z monitoringu stanowią dowód w postępowaniu prowadzonym na podstawie prawa lub pracodawca podjął wiadomość, iż mogę one stanowić dowód w takim postępowaniu, termin określony powyżej ulega przedłużeniu do czasu prawomocnego zakończenia postępowania.
  11. Po upływie okresów, o których mowa powyżej, nagrania obrazu zawierające dane osobowe, podlegają zniszczeniu, chyba, że przepisy odrębne stanowią inaczej.
  12. Polityka Zarządzania Monitoringiem Wizyjnym w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Białymstoku stanowi odrębny dokument.

VII. Wypłata wynagrodzeń

§ 42

Pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za pracę, odpowiednie do wykonywanej pracy, kwalifikacji wymaganych przy jej wykonywaniu oraz jej ilości i jakości.

§ 43

  1. Wynagrodzenie pracownika za pełny miesięczny wymiar czasu pracy, z zastrzeżeniem ust. 2, nie może być niższe od minimalnego wynagrodzenia ustalonego na podstawie odrębnych przepisów.
  2. Do wynagrodzenia, o którym mowa w ust. 1 nie wlicza się:
    1. wynagrodzenia i dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych,
    2. nagrody jubileuszowej,
    3. dodatku za pracę w porze nocnej.

§ 44

  1. Wypłaty wynagrodzenia za pracę oraz zasiłków za dni niezdolności do pracy dokonuje się raz w miesiącu z dołu - 28 dnia miesiąca, za który przysługuje wynagrodzenie, przy czym jeśli ten dzień wypada w dniu wolnym od pracy, wynagrodzenie wypłaca się w dniu poprzedzającym.
  2. Zasady przyznawania oraz termin wypłaty nieobowiązkowych dodatków do wynagrodzenia i nagród określa Regulamin Wynagradzania pracowników Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Białymstoku oraz odpowiednie przepisy określające warunki wynagradzania egzaminatorów.
  3. Wynagrodzenie za pracę oraz inne świadczenia ze stosunku pracy przekazywane będą na wskazane przez pracownika konto bankowe lub na pisemny wniosek w siedzibie WORD w Białymstoku, w kasie między godziną 8.00 – 14.00 w dni robocze.
  4. Pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedzibą pracodawcy, przysługują należności za pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową według zasad określonych dla pracowników zatrudnionych w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej.

§ 45

Pracodawca na wniosek pracownika obowiązany jest do udostępnienia mu do wglądu dokumentacji płacowej dotyczącej jego osoby.

§ 46

Z wynagrodzenia podlegają potrąceniu:

  1. sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,
  2. sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,
  3. zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi,
  4. kary pieniężne przewidziane w art. 108 Kodeksu pracy,
  5. inne należności, na potrącenie których pracownik wyraził pisemną zgodę.

VIII. Dyscyplina pracy

§ 47

Opuszczenie całości lub części dnia pracy bez uprzedniego zwolnienia przez pracodawcę, usprawiedliwiają tylko ważne przyczyny.

§ 48

  1. O niemożności stawienia się do pracy z przyczyny z góry wiadomej, pracownik powinien uprzedzić swego przełożonego.
  2. Pracownik obowiązany jest usprawiedliwić nieobecność w pracy lub spóźnienie do pracy.

§ 49

  1. Za ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych może zostać uznane w szczególności:
    1. nieprzestrzeganie przepisów bhp i przeciwpożarowych,
    2. opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia, nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy,
    3. zakłócanie spokoju i porządku w miejscu pracy,
    4. wykonywanie na terenie zakładu prac niezwiązanych z zadaniami zakładu,
    5. złe lub niedbałe wykonywanie pracy, uszkodzenie urządzeń i materiałów,
    6. niewłaściwy stosunek do przełożonych, pracowników, podwładnych i interesantów,
    7. stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwym, spożywanie alkoholu lub innych środków odurzających na terenie zakładu pracy, wnoszenie alkoholu na teren zakładu,
    8. naruszenie tajemnicy służbowej lub tajemnicy przedsiębiorstwa,
    9. niszczenie bądź kradzież materiałów, urządzeń i mienia pracodawcy.
  2. Za nieprzestrzeganie obowiązków pracowniczych, regulaminu pracy, ustalonej przez pracodawcę organizacji i porządku w procesie pracy, przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy, pracodawca może zastosować:
    1. karę upomnienia,
    2. karę nagany,
  3. Za nieprzestrzeganie przez pracownika przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy lub przepisów przeciwpożarowych, opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia, stawienie się do pracy  w stanie nietrzeźwości lub spożywanie alkoholu  w czasie pracy - pracodawca może również stosować karę pieniężną.
  4. Kara za jedno przekroczenie, jak i za każdy dzień nieusprawiedliwionej nieobecności, nie może być wyższa od jednodniowego wynagrodzenia pracownika, a łącznie kary pieniężne nie mogą przewyższać dziesiątej części wynagrodzenia przypadającego pracownikowi do wypłaty, po dokonaniu potrąceń, o których mowa w art. 87 §1 pkt.1-3 kodeksu pracy.
  5. Wpływ z kar pieniężnych przeznacza się na poprawę warunków bezpieczeństwa i higieny pracy.

§ 50

  1. Kara porządkowa nie może być stosowana po upływie 2 tygodni od powzięcia przez pracodawcę wiadomości o naruszeniu obowiązku pracowniczego i po upływie 3 miesięcy od dopuszczenia się tego naruszenia. Kara może być zastosowana tylko po uprzednim wysłuchaniu pracownika.
  2. Jeżeli z powodu nieobecności w zakładzie pracy pracownik nie może być wysłuchany, bieg dwutygodniowego terminu przewidzianego w § 1 nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu do dnia stawienia się pracownika w pracy.
  3. O zastosowanej karze pracodawca zawiadamia pracownika na piśmie, wskazując rodzaj naruszenia obowiązków pracowniczych i datę dopuszczenia się przez pracownika  tego naruszenia oraz informując go o prawie zgłoszenia sprzeciwu  i  terminie jego wniesienia. Odpis zawiadomienia składa się do akt osobowych pracownika.
  4. Przy stosowaniu kary bierze się pod uwagę w szczególności rodzaj naruszenia obowiązków pracowniczych, stopień winy pracownika i jego dotychczasowy stosunek do pracy.
  5. Jeżeli zastosowanie  kary  nastąpiło  z  naruszeniem przepisów prawa, pracownik może w ciągu 7 dni  od  dnia zawiadomienia go o ukaraniu wnieść sprzeciw. O uwzględnieniu lub odrzuceniu sprzeciwu decyduje pracodawca. Nie odrzucenie sprzeciwu w ciągu 14 dni od dnia jego wniesienia jest równoznaczne z uwzględnieniem sprzeciwu.
  6. Pracownik, który wniósł sprzeciw,  może w ciągu 14 dni od dnia zawiadomienia o odrzuceniu tego sprzeciwu wystąpić do sądu pracy o uchylenie zastosowanej wobec niego kary.
  7. W razie uwzględnienia sprzeciwu wobec zastosowanej kary pieniężnej lub uchylenia tej kary przez sąd pracy, pracodawca jest obowiązany zwrócić pracownikowi równowartość tej kary.

§ 51

Karę  uważa się za niebyłą, a odpis zawiadomienia o ukaraniu usuwa z akt osobowych pracownika po roku nienagannej pracy.  Pracodawca może z własnej inicjatywy, uznać karę za niebyłą przed upływem tego terminu. 

IX. Przepisy końcowe

§ 52

W przypadku nieobecności przełożonego zastępuje go wyznaczony pracownik.

§ 53

Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego przyjmuje pracowników w sprawach skarg, wniosków i zażaleń w dni robocze od poniedziałku do piątku w  godzinach  od 800 do 1400.

§ 54

  1. Nadzór nad przestrzeganiem Regulaminu sprawują:
    1. Dyrektor WORD w Białymstoku,
    2. bezpośrednio przełożeni pracowników.
  2. W ośrodku może być zastosowany monitoring wizyjny, którego zasady stosowania regulowane są odrębnym Zarządzeniem.

 § 55

  1. Postanowienia Regulaminu nie naruszają postanowień indywidualnych umów o pracę.
  2. Wszelkie załączniki do Regulaminu Pracy stanowią jego integralną treść.
  3. W sprawach, które wynikają ze stosunku pracy a nie zostały uregulowane niniejszym Regulaminem, mają zastosowanie przepisy prawa pracy.
  4. Wszelkich wyjaśnień w sprawie treści Regulaminu, przywołanych w nim aktów prawnych i załączników, udziela osoba prowadząca sprawy osobowe. Interpretacja Regulaminu należy do pracodawcy działającego w porozumieniu z przedstawicielem załogi.
  5. Regulamin pracy został ustalony na czas nieoznaczony i może być zmieniony przez pracodawcę.
  6. Regulamin wchodzi w życie po upływie 2 tygodni od dnia ogłoszenia.

  

Białystok, dnia 25 lipca 2019 r.

Metryka strony

Udostępniający: Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Białymstoku

Wytwarzający/odpowiadający: Przemysław Adam Sarosiek - Dyrektor

Data wytworzenia: 2019-07-25

Wprowadzający: Emilia Lisowska

Data wprowadzenia: 2006-03-29

Data modyfikacji: 2023-10-12

Opublikował: Emilia Lisowska

Data publikacji: 2006-03-29